Kostik Soda

Kostik Soda diğer adıyla sodyum hidroksit olup kimyasal formülü NaOH olarak geçmektedir. İngilizce Caustic kelimesinin karşılığıdır ve ingilizce de yakıcı veaşındırıcı anlamındadır.

Kostiğin sabunun hammaddelerinden biridir. Kostik ve yağ tepkimesinden gliserin ve sabun oluşmaktadır. Kostiğin suyla teması sırasında sıcaklığı 5 dakika içeriside 50 dereceye kadar çıkmaktadır ve 15 dakika boyunca bu sıcaklığı korur.

Kostik ayrıca meyve ve sebze kabuğunu kimyasal olarak soymada, zeytinin işlenmesi, yumuşatılması ve karartmak için kullanılır. Aynı zamanda kostik içecek ve süt sektörü başta olmak üzere, yağ temizleme, su arıtma ve ekipman temizleme işlemlerinde kullanılmaktadır.

Araştırma & Analiz

Son teknolojik ortamlarda ürettiğimiz ürünlerimizi güvenle kullana bilirsiniz.

Satış & Destek

Tüm ürünlerimiz için iletişim bilgilerimizden bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda bir gıda katkı maddesi de olan sodyum hidroksit, yiyecek ambalajlarında E524 koduyla işaretlenir. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 ºC ’ye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır.

Hem evsel hem de endüstriyel ortamlarda yaygın olarak kullanımı sırasında kazara cilde ya da göze sıçrayan sodyum hidroksit ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Cilt, gözler, sindirim sistemi veya solunum sistemine zarar verebilir, cilt ve gözlerde yanıklara neden olur.

Ürünümüzün Faydaları

  • Kök teşekkülünü,  bitkinin gelişmesini  ve  büyümesini sağlar,
  • Bitkilerin olgunlaşmasını çabuklaştırır.
  • Mahsulün kalitesini yükseltir.
  • Dane dökümünü önler, verimi çoğaltır.
  • Daneler olgun olur.