Ad Blue

AD Blue, dizel yakıtlı araçlardan atmosfere salınan zararlı gazların azaltılmasını sağlayan sentetik bir maddedir. Dizel yakıt ve SRC teknolojisi ile üretilen tüm araçlarda Ad blue kullanılmaktadır. Bu araçlar arasında tarım makineleri, kamyonlar, otobüsler, minibüsler, kamyonetler ve binek araçlar yer almaktadır.

Günümüzde otomotiv sektörü çevre dostu hibrit ve elektrikli araçlara yönelmiş olsa da mevcut araçların çoğunda fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Sürekli zehirli gaz salınımına neden olan bu durum ekosistemde büyük tahribatlara yol açmaktadır. Her geçen gün araç sayısı arttıkça çevre kirliliği ile baş etmek giderek zorlaşıyor.

Araştırma & Analiz

Son teknolojik ortamlarda ürettiğimiz ürünlerimizi güvenle kullana bilirsiniz.

Satış & Destek

Tüm ürünlerimiz için iletişim bilgilerimizden bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.

AdBlue ne işe yarar?

AdBlue sıvısı kısaca dizel araçlarda atık gaz salınımını düşürmeye yarıyor. Bu sayede dizel araçların Euro 6 Emisyon Standartları’nı karşılaması bekleniyor. Üre ve saf su çözeltisinden oluşan bu sıvının ne işe yaradığını tam olarak anlamak için araç içindeki serüvenine kısa bir göz atmak gerekiyor.

Adblue nasıl çalışır?

Dizel motorlu araçların emisyon değerlerini düşürmek için kullanılan Adblue, %32,5 oranında temizlenmiş üre ile %67,5 oranında saf sudan oluşur. Seçici katalitik indirgeme sistemi yani SCR sistemine sahip olan araçlarda kullanılan bu emisyon sıvısı, egzoz gazında bulunan azot oksitin azaltılmasını sağlar. Dizel motordan çıkan yüksek sıcaklıktaki egzoz gazı üzerine püskürtülen sıvı, sıcaklığın etkisiyle amonyağa dönüşür ve dizel yanması sonucu oluşan nitrojen oksit ile reaksiyona girer. Böylece parçalanan atık gaz, zararsız nitrojen ve su buharı halini alır.